// AdSense kód

Amiről az utcák mesélnek…

110 éve született Lukácskó András

Lukácskó András 1908. április 14-én született Nagyhalászban. A nagykállói Szabolcs vezér Főgimnáziumban érettségizett 1926-ban. Édesapja vasutasként dolgozott, állomásvezető volt. Rövid ideig őt is vonzotta ez a mesterség, azonban később a debreceni Tisza István Tudományegyetem teológiai karára nyert felvételt, ahol lelkészi oklevelet szerzett. Lelkészi hivatását Ibrányban kezdte, majd 1934. január 5-től a nyíregyházi külvárosi egyházközségben szolgált missziós segédlelkészként.

A nyíregyházi tanyavilág reformátusai (ekkor mintegy 1800-an voltak) 1938-ban önálló egyházközségbe tömörültek (Tanyai Református Egyház) és egyhangú meghívással Lukácskó Andrást rendes lelkészüknek választották. Hivatalába Porzsolt István középszabolcsi református esperes iktatta be 1938. október 16-án a Kálvin téri református templomban. A Friedmann-telepi (ma: Kertváros) református gyülekezetnek 1947 tavaszán templomot, majd iskolát is építtetett.

1997. március 15-én, a lelkészi szolgálatának ideje alatt a Kertvárosban élő emberek érdekében végzett önzetlen munkájáért a város díszpolgári címmel tüntette ki. 2000. szeptember 14-én hunyt el. 2002. március 24-én, a kertvárosi református gyülekezet elhelyezte egy tízlakásos szeretetotthon alapkövét. Az ünnepség keretében leleplezték a templom előterében a gyülekezetalapító és templomépítő emléktábláját, Hadházy Gergely alkotását.

Lukácskó Andrásra az 1938-ban papírra vetett, a Szabolcsi Őrszem februári számában megjelent egyik írásának befejező gondolataival emlékezünk: „Tisztítsd meg szívedet, hogy abban csak az Isten akarata legyen. Légy okos szolga, ki rövid, földi élet elmúlásán át örömmel, boldogsággal várja Urának megérkezését”.

Lukacsko Andras

Hadházy Gergely: Lukácskó András emléktáblája (2002)

2018.04.06

(Megjelent: Nyíregyházi Napló, 2018. április 6. 16.)

 

Amiről az utcák mesélnek…

110 éve született Lukácskó András

Lukácskó András 1908. április 14-én született Nagyhalászban. A nagykállói Szabolcs vezér Főgimnáziumban érettségizett 1926-ban. Édesapja vasutasként dolgozott, állomásvezető volt. Rövid ideig őt is vonzotta ez a mesterség, azonban később a debreceni Tisza István Tudományegyetem teológiai karára nyert felvételt, ahol lelkészi oklevelet szerzett. Lelkészi hivatását Ibrányban kezdte, majd 1934. január 5-től a nyíregyházi külvárosi egyházközségben szolgált missziós segédlelkészként.

A nyíregyházi tanyavilág reformátusai (ekkor mintegy 1800-an voltak) 1938-ban önálló egyházközségbe tömörültek (Tanyai Református Egyház) és egyhangú meghívással Lukácskó Andrást rendes lelkészüknek választották. Hivatalába Porzsolt István középszabolcsi református esperes iktatta be 1938. október 16-án a Kálvin téri református templomban. A Friedmann-telepi (ma: Kertváros) református gyülekezetnek 1947 tavaszán templomot, majd iskolát is építtetett.

1997. március 15-én, a lelkészi szolgálatának ideje alatt a Kertvárosban élő emberek érdekében végzett önzetlen munkájáért a város díszpolgári címmel tüntette ki. 2000. szeptember 14-én hunyt el. 2002. március 24-én, a kertvárosi református gyülekezet elhelyezte egy tízlakásos szeretetotthon alapkövét. Az ünnepség keretében leleplezték a templom előterében a gyülekezetalapító és templomépítő emléktábláját (képünkön), Hadházy Gergely alkotását.

Lukácskó Andrásra az 1938-ban papírra vetett, a Szabolcsi Őrszem februári számában megjelent egyik írásának befejező gondolataival emlékezünk: „Tisztítsd meg szívedet, hogy abban csak az Isten akarata legyen. Légy okos szolga, ki rövid, földi élet elmúlásán át örömmel, boldogsággal várja Urának megérkezését”.