// AdSense kód

Amiről az utcák mesélnek…

A „nemzet csalogánya” Sóstón

Sóstó minden időben vonzotta és vonzza a felüdülni, kikapcsolódni és szórakozni vágyókat. Több híres vendégei közül most Blaha Lujza látogatásaira szeretném felhívni a figyelmet, akinek más megyebeli kötődése is van: édesapja, Reindl Sándor huszártiszt az 1840-es évek végén, Nyíregyházán állomásozott ezredével. Nyírpazonyban ismerkedett meg Ponty Aloisával, akivel 1848. február 24-én házasságot is kötött. Az esküvőt Nyírpazonyban tartották. Az 1849-es fegyverletétel után bujdosni kényszerültek, feleségével vándorszínésznek álltak. Gyermekük a vándortársulat egyik állomáshelyén, Rimaszombaton látta meg a napvilágot 1850. szeptember 8-án. A „nemzet csalogányának” keresztlevelében a Reindl Ludovika név szerepel. A Blaha nevet első férje után vette fel, míg a Lujzát édesanyja után, akit mindenki csak Lujzinak hívott. Már korán kapott kisebb szerepeket, később több helyen is fellépett, de híres színésznővé Debrecenben vált. Innen kapott felkérést a Nemzeti Színháztól, amelynek 1871-ben lett a tagja, míg 1875-től a Népszínházban aratott hatalmas sikereket. Bejárta az ország több vidékét, útját mindenütt a dalnak és személyének szóló hódolat övezte.
Több alkalommal járt városunkban is, a sóstói Svájci-lak falán elhelyezett emléktábla két látogatásáról tudósít. 1882-ben a debreceni színtársulattal három darabban lépett fel, szerepeiben nagy sikert aratott. 70. születésnapja alkalmából Szabolcs vármegye közgyűlése 50 ezer koronát szavazott meg a művésznőnek, amit személyesen adott át egy delegáció 1920 decemberében. Blaha Lujza ekkor ígéretet tett, hogy a következő nyarat Sóstón tölti. A vármegye vendégeként, 1921. július 7-én kezdte meg sóstói nyaralását. Közel kéthónapos, pihenéssel töltött itt-tartózkodás után távozott városunkból. 1926. január 18-án, Budapesten hunyt el. Sóstói látogatásainak emlékét őrzi egy gránittábla a Svájci-lak falán, amelynek a vendégszeretetét élvezte, a róla elnevezett sétány, és 1984-től Markolt György szobrászművész mészkőből készült alkotása.

(Megjelent: Nyíregyházi Napló, 2014. július 18. 16. o.)

Még több kép...

 Blaha Lujza

 Blaha Lujza

BlahaLujza Markolt György

Markolt György: Blaha Lujza (1984) 

Nyíregyháza Blaha Lujza Szabó Iván

Szabó Iván: Blaha Lujza (1982)