A NYÍREGYHÁZI VILLAMOS
A Nyírvidék 1911. augusztus 6-án megjelent száma az 5.oldalon a következő rövid hírt tette közzé: "A nyiregyházavidéki kisvasutak —balsai szárnyvonalának, valamint a villamosüzemre átalakított nyíregyháza—sóstói vonalnak műtanrendőri bejárása tegnap, szombaton ment végbe, melynek eredménye alapján az uj vonalon a közlekedés a mai napon megindult, a nyíregyháza—sóstói vonalon pedig a vonalok a mai naptól kezdve villamos erővel közlekednek." Ezzel kezdetét vette városunkban a nyíregyházi villamosközlekedés. 1911. augusztus 7-én indult meg a menetrend szerinti közlekedés. Erre emlékezve szeretném közreadni a Nyírvidékben megjelent "hangulatjelentést" a villamos első útjáról, valamint az interneten megtalálható fotókból egy emlékidéző válogatást.
Fürdői levél
Ószőlöfüred, augusztus derekán.
Felvirradt a dicső nap hajnala! Megindult a villamos, (vagy a „villanyos", ahogy Ószőlőfüreden mondják), melyek után buzgó imádság epedeze százak és ezerek ajakán. Illő, hogy ezt a kultúrtörténeti tényt megörökítse egy fürdői levél is.
Augusztus hónapnak ötödik napját jegyzék vala a Krisztus születése utáni egyezerkilencszáz és tizenegyedik esztendőben, amikor az ószőlőfüredi gyermekseregben tűznél, viznél, földrengésnél sebesebben terjedt el a hír „Jön a villanyos!"
Rohant is mindenik ki az útra. A láz átragadt a felnőttekre is. Aki csak szerét ejthette, mind kiáltott „villanyosat nézni.
Egymásután száguldottak a Sóstó felé az uj villamos kocsik. A műtanrendőri, műrentandőri, mőrüntendari vagy miféle „bejárás”-t tartották meg e napon. (Akinek nincs okosabb dolga, variálhatja ezt a hivatalos műszót még egy nehányféleképen)
A kíváncsiak az első pillanatban egyhangúlag megállapították, hogy az uj villamos kocsik zöld szinüre vannak festve. Egyéb részletek megfigyelésére nem volt idejük. Másodszor azért, mert mindenki a kocsi tetején ágaskodó alkotmányt nézte. Ennek a nevét is elárulhatta valaki, mert a legapróbb gyerekek is hamarosan tisztában voltak azzal, hogy azt a valamit „lirá”-nak hivják. Csak igy közönséges i-vel. A lirát nézte mindenki, nézi még ma is, és fogja nézni még jó ideig Ószőlőfüreden, akár csak a városban. (Tessék megfigyelni!)
A Sóstóra kifutó villamos kocsikat várták aztán vissza késő délig. Ezek miatt felfordult minden társadalmi rend Ószőlőfüreden. A gyerekek elfeledkeztek a tízórairól, a szakácsnék a leves megsózásáról, az asszonyok a feketekávéról, satöbbi, ésatöbbi.
A villamos kocsik alaposan megvárakoztatták a kíváncsiakat. Ha a nyelvnyomatu tudósításoknak hinni lehet, a műrőtanderi bejáró bizottságot Balsán nyárson sült kecsegével traktálták meg s igy a villamos kocsik möritündéri bejárására és fékpróbáira csak a délutáni órákban került a sor.
A fődolog, hogy sor- és sikerült. Megadták rá az engedélyt: „Mehet!”
Igaz, hogy az engedélylyel, vasárnap jővén közbe, csak hétfőtől kezdve éltek a „villanyos”-ok. Hanem azóta aztán fürgén futkároznak. Kissé túlságosan is fürgén. Négy—nyolc perccel hamarabb érkeznek a megállóhelyekre. Ugy lehet a régi késéseket akarják utána pótolni. Ez még hagyján volna. Csak ne indulnának aztán hamarább a megállóktól.
Persze, hogy a „villanyos” most a legaktuálisabb théma Ószőlőfüreden. A gyerekek is „villanyosdit” játszanak. A fejők felé tartanak egy hosszú galyat. Ez a „líra”. A többi ugy megy, mint pár év előtt a „motorosdi", mikor még a motorok, azok a most annyira lenézett és lesajnált motorok voltak bámulatra méltó újdonságok.
A villamos üzem megkezdése óta természetesen mindenki csak a „villanyos" kocsira akar ülni. Akiknek sikerül, nyomban alaposan szemügyre veszik és megtárgyalják:
„Épen olyan, mint a budapesti! Látszik, hogy Ganzék csinálták! Még a csengetése is olyan. Egészen nagyvárosiasan érzi az ember magát. Nem ráz, mint a motoros. Ugy búg, mint Budapesten És milyen csinosak, tiszták. Vajjon meddig lesznek? Kár hogy rövidek! Miskolczon hosszab kocsik is vannak! Hja persze, Miskolcz! Budapest — és Nyíregyháza!”
És igy tovább, crescendo és decrescendó.
Majd nézegetik a feliratos táblácskákat. „Elől 8, hátul 8”. Megszületik az első viccz: „Elől nyolc, hátul nyolc: elől-hátul nyolconnyolc! Mi az?” Majd a másik táblán: „A kocsi belsejében a dohányzás és köpködés tilos.” Ebből levezetik, hogy 1. Aki nem dohányzik, annak köpködni szabad mert csak a kettő tilos. 2. Aki dohányozik annak csak köpni szabad, köpködni nem.
Szóval a villanyos egészen felvillanyozta az embereket. Csakúgy sziporkáznak, mint a líra az áram vezetéken.
Talán ennek tudható be az is, hogy Ószőlőfüreden egy kaláberező kompánia a buj–balsai szárnyvonallal kibővült kisvasutak összes állomásainak a nevét beillesztette, jobban mondva beerőszakolta a kártyaműszavak közé.
„Balsa!” — szól az emelő és emelés közben a bal sarokba néz. — „Pasz” mondja az első. „Paszab" licitál reá a másik; Sőt ha a harmadiknak -sincs „bemenő” kártyája, egfelsőfokozza „Legpaszab!” — Aki kontrázni szeretne, de gondolkozik, „Ugyan ne légy Gáva!” szókkal biztatják. „Félek, hogy vissza — Vencsellő” mentegetődzik ez. Aki későn mond be valamit, azt „Elkésett egy egész „ Berczel" szókkal intik le. Akinek gyenge kártya van a kezében, busán sóhajtja „Ez se valami Mus-Kótaj Viszont a sokat igérő első hat kártya „Ibrány” (Ad kaptam „Ébrény”). Ha „egál a parti” „Buj-ra megy". Aki végül összenyeri a többi pénzét, az a „Nagyhalász”. Meg is áldják a többiek, mondván „Domb-rád”. Ezennel ünnepélyesen kijelentem, hogy ezekkel a kártyaműszavakkal minden közösséget megtagadok. Csak mint aféle krónikás, relata refero. Si non e vero, e ben trovatore!
Füredi
Utóirat.
Fürdői levél utóirat nélkül el nem lehetvén, megemlítésre feltétlenül érdemesnek tartom még, hogy a Pista gyerek a magyar nyelvtanban bámulatos haladást tett Ószőlőfüreden. Hazulról még csak az „Egü” „Ekhü” és „Ging” szavakat hozta magával. Itt már a „Kr”" „Te” „Tátátá” s legújabban a „Nta” szókkal bővült a szókincse. Ámbár lehet, hogy ezek a szók megvannak a japán, persa, volapük és esperanto nyelvekben is.
F . . . . i.
U.i. A Bandi gyerek meg az Athletikában tett óriási haladást. Rekordja a távugrásban tizenhét és fél centiméter. Két lábbal. Helyből. F.
(Nyírvidék, 1911. augusztus 13. 3. )
Válogatás az interneten fellelhető fotókból